İsmet Kaptan Şair Eşref Blv. No: 6 35210 Konak/İZMİR

  P'tesi-C'tesi 9.00 - 20.00. Pazar KAPALI

   Tel.  0850 302 4301

​​​​​​​

Almanya'da Üniversite Kaydı

Almanya'da Üniversite Kaydı                                                                                            DIH Almanya Danışmanlık İzmir

Almanya'da Üniversite Kaydı

Yurtdışında okumak birçok gencin hayali! Eğitiminizi Almanya da devam ettirmek istiyorsanız yerine getirmeniz gereken bazı koşullar olacak.


Almanya’da lisans eğitimi için başvuracaksanız LYS sınavına girmeniz ve sınav sonucunda herhangi bir 4 yıllık üniversitede eğitim almaya hak kazanmış olmanız gerekmektedir. Ancak açıköğrenim fakülteleri bu kapsamın dışında kalmaktadır. Kazandığınız üniversitenin devlet veya vakıf (özel) üniversite olması fark etmiyor. Türkiye’de kazandığınız üniversiteye kayıt yaptırmadan Almanya’da bir üniversiteye kayıt yaptırabilirsiniz. Türkiye’de öğrenim görmeye başladınız ve herhangi bir dönem Almanya’da eğitiminizi sürdürmeye karar verdiyseniz, eşdeğer bir bölüme gerekli koşulları sağlarsanız yatay geçiş de yapabilirsiniz.


Almanya’da üniversite eğitimine başlayabilmeniz için ilk olarak Almanca dil yeterliliğinizi belgelemeniz yani Almanca yeterlilik seviyesini kazanmanız gerekmektedir. Bunun için de en geçerli yöntem TestDAF ve DSH 2 sınavıdır. TestDAF sınavında alacak olduğunuz derece ve yeterlilik belgesi tüm Almanya’daki üniversiteler için geçerlidir.


TestDaF sınavı Hagen’deki TestDaF-Enstitüsü tarafından merkezi şekilde geliştirilip, değerlendirilip yaklaşıl 80 ülkede lisanslı test merkezleri tarafından uygulanmaktadır. Tüm sınav katılımcıları aynı soruları almaktadır. Sınavlar eğitilmiş sınav kontrol uzmanları tarafından değerlendirilmektedir.


Sınav sonucu, 3 seviyeden biri ile ifade edilir;


TestDaF Seviye 5 (TDN 5)

TestDaF Seviye 4 (TDN 4)

TestDaF Seviye 3 (TDN 3)


Bu dil seviyeleri, Avrupa Birliği Dil Komisyonu’nun Ortak Avrupa Çerçeve Bildirgesi’ne göre Dil Seviyesi B2.1 ve C1.2 seviyelerine karşılık düşmektedir. Her üniversitenin hatta bölümün farklı TestDAF yeterlilikleri olacaktır. TestDAF sınavı 4 dil becerisi ( Okuma, Yazma, Konuşma, Dinleme) üzerinden ayrı ayrı yapılır ve 5 puan üzerinden puanlandırılır. Almanya’daki birçok üniversiteye kabul için 5 üzerinden 3 almak yeterli ancak bazı yüksek prestijli üniversiteler için 4 puan hatta 5 almanız gerekebilir. TestDAF sertifikası sürekli geçerlidir. Tüm üniversitelerde kabul görmektedir. Dil yeterliliğiniz hakkında kesin bilgi vermektedir.


DSH2 sınavı ise sadece 2 kez girebileceğiniz bir sınav ve TestDAF’a göre daha zor olan bir sistematiği var. Eğer Almancanıza güveniyorsanız DSH2 sizin daha çok işinize yarayabilir ama Almanca konusunda ortalama bir bilginiz varsa TestDAF sınavını denemeniz daha yararlı olacaktır.


Almanya’da üniversite eğitimi almak için vize başvurusu yapacağınız zaman, Almanya’da bir üniversiteden şartlı kabul almanız gerekmektedir. Şartlı kabul; Almanya’daki üniversitelere başvuru yapıp bölümle ilgili kriterleri sağladığınıza dair teyit belgenizdir. Kabulünüz geçerliliği ise ancak Almanca dil belgesini sağladığınızda geçerli olacaktır. Geçerliliği; Almanya'da yaklaşık 1 yıl kurs gördükten sonra üniversitelerde DSH veya TestDaF sınavını geçerek sağlayabilirsiniz.


DIH Almanya Danışmanlık firması olarak profesyonel ekibimizle birlikte Üniversite başvurunuzdan kayıt işlemlerinize, konaklamadan ve dil eğitimine kadar tüm işlemlerinizin gerçekleştirilmesinde size yardımcı olmaktayız.  

 

Almanya'da Üniversite Kaydı

DIH Almanya Danışmanlık firması olarak Almanya'da eğitim görmek isteyen bireylerin başvuru sürecini, üniversite kaydını  ve konaklamanızı sizin adınıza gerçekleştirmekteyiz. 

 

  • Almanya'da Eğitim
  • Almanca Dil Şartı, Dil Sınavları
  • Almanya'da Eğitim Alma Şartı
  • Vize Başvurusu
  • Vize Türü
  • Oturum İzni

Almanya'da Eğitim

 Almanya'da eğitim almak için bu alanda tecrübe sahibi olan Danışmanlık firmamızla çalışabilir, deneyimli ve uzman kadromuzdan süreci sizin adınıza yürütmemizi talep edebilirsiniz.s.