İsmet Kaptan Şair Eşref Blv. No: 6 35210 Konak/İZMİR

  P'tesi-C'tesi 9.00 - 20.00. Pazar KAPALI

   Tel.  0850 302 4301

​​​​​​​

Mavi (Blue) Kart

Mavi (Blue) kart nedir, nasıl alınır?                                                                                   DIH Almanya Danışmanlık İzmir

Mavi (Blue) Kart

Blue Card Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin son yıllarda yaşamış olduğu nitelikli iş gücü sorununu ortadan kaldırmak, AB / AEA ülke vatandaşı olmayan nitelikli insanlar için çalışma ve oturma izni sağlamak amacı ile 2007 yılında tasarlanıp 2012 yılında faaliyete geçirilmiş olan bir proğramdır. Bu vize türü kalifiye eleman eksikliğini gidermek için çıkarılmıştır.  Amerika Birleşik Devletleri’nin her yıl 55 bin kişiye verdiği Green Card’ın bir benzeri olduğunu söyleyebiliriz. Ancak Green Card almak Blue Card almaktan daha zordur. 

Avrupa Birliği Blue Card sosyal ve ekonomik imkanlar ile beraber Avrupa’da süresiz çalışma ve ikamet izni sağlayan bir proğramdır ve üye olan ülkelerin refah içinde yaşaması, sosyal, ekonomik ve politik alanlarda ortak tavır sergilemesi için kurulmuştur.


Birleşik Krallık, İrlanda ve Danimarka hariç tüm AB ülkeleri Blue Card Programına dahildir. Blue Card ile AB / AEA ülkelerinde serbest dolaşım, eğitim, yaşam ve çalışma hakkına sahip olunmaktadır.


AB Blue  Card Programı, Avrupa'yı Avrupa Birliği dışındaki yüksek eğitimli kişilere daha çekici bir yer kılmak için tasarlanmıştır. Birleşik Krallık, Danimarka ve İrlanda dışındaki AB üye devleti AB Blue Card Programına katılmaktadır.

Blue Card bir süreçtir, çekiliş, kura ile verilmez. Oturum izni, çalışma izni ya da vatandaşlık almak için yüksek paralar ödemek zorunda kalmazsınız.


Mavi (Blue) Kart  Nasıl Alınır?

AB Mavi Kartını talep edebilmeniz için aşağıdaki koşulları karşılamanız beklenmektedir:

AB vatandaşı olmamalı,

Yüksek eğitim yeterliliğiniz bulunmalı,

AB’de geçerli bir iş akdiniz veya bağlayıcı iş teklifiniz olmalı,

Profilinizin Avrupa Mavi kart ağı içinde ikili bir işlevi vardır; Işveren tarafindan konsulte edilebilir böylece onlar size bir sözleşme sunabilirler.İIkincisi, sizin uygulamalarınızı gönderme imkanı sunar.


Eğer Almanya’da denkliği olan veya bir Alman diplomasıyla karşılaştırılabilir bir Alman veya bir yabancı yüksekokul diplomasına sahipseniz, Ağustos 2012’den beri bir “AB Mavi Kartı” alma hakkına sahipsiniz. Diplomanızın Almanya’da denkliğinin olup olmadığını Yabancı Eğitim ve Öğretim Merkezi’nin (ZAB) internet sitesinden araştırabilir veya burada bilgi bulamamanız halinde diplomanızın ücrete tabi bir değerlendirmesi için ZAB’ye başvuruda bulunabilirsiniz.


Mavi Kart dört yıl süreli bir çalışma ve oturma iznidir. Mavi Kart için aşağıdaki ön koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir:

AB Mavi Kartı başvurunuzu yetkili Yabancılar Dairesi ne yapabilirsiniz. Yabancı bir yüksekokul diplomanız varsa Federal İş Kurumu’nun istihdamınızı kabul etmesi gerekir. Eğer bir AB Mavi Kartınız varsa 33 ay sonra sürekli bir oturma izni belgesi, yerleşme izni için başvurabilirsiniz. B1 düzeyinde Almanca biliyorsanız 21 ay sonra daimi oturma hakkı için başvurabilirsiniz. Mavi Kart sahibinin aile üyeleri bekleme süresi ve kısıtlama olmaksızın Almanya’da çalışabilirler.

Örneğin bir Türkiye Cumhuriyeti pasaportu taşıyan kimse, Avrupa Birliği sınırları içinde resmi olarak çalışmak istiyorsa o takdirde, öncelikle bir iş teklifi almış olması gerekir. Ayrıca bu iş teklifini kabul etmesi halinde yılda 50 bin avrodan daha az kazancı olmamalıdır. Ayrıca işi kabul etmemesi halinde bu işi yapacak kişiyi bulmak Avrupa Birliği sınırları dahilinde oldukça güç olmalıdır. Başka bir ifadeyle kişi o işi yapacak anahtar kişi olmalıdır. Bir Avrupa vatandaşının Birliğe üyelikten kaynaklanan haklarını zedeleyecek bir pozisyonda olmamalıdır.DIH Almanya Danışmanlık firması problemlerinize en uygun çözümü bulabilecek uzman bir kuruluştur. Gerek yabancıların Türkiye’de, gerekse Türklerin yurt dışında atacakları her türlü ticari ve bürokratik adımda başarılı olmaları için gerekli bilgi donanımına sahip bir firmayız. Sizede işinde yetkin ve ehil olmayan kişi ve firmalardan uzak durmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Paranızı heba olmaması ve boşa zaman kaybetmemek için bize gelin, profesyonel ekibimiz vizenizi en kolay şekilde almanızı sağlasın.


DIH Almanya Danışmanlık İzmir

 

 

Mavi (Blue) Kart Hizmetimiz

AB Blue Card Programı, Avrupa’yı Avrupa Birliği dışındaki yüksek eğitimli kişilere daha çekici bir yer kılmak için tasarlanmıştır. Sorunsuz Mavi Kart almak için bu alanda tecrübe sahibi olan DIH  Almanya Danışmanlık ile çalışabilir, deneyimli ve uzman danışman kadrosundan süreci sizin adınıza yürütmesini talep edebilirsiniz.

 

 

  • Vize Danışmanlığı
  • Vize Başvuru Dosyası Hazırlama
  • Kimler Mavi (Blue) Kart alabilir
  • Ne kadar Süreliğine Verilebilir
  • Diploma Denkliği
  • Avrupa'da Oturum İzni

Mavi (Blue) Kart

Mavi Kart işlemlerinizin hızlı bir şekilde yürütülmesi için bu alanda tecrübe sahibi olan DIH Almanya Danışmanlık ile çalışabilir, deneyimli ve uzman danışman kadrosundan süreci sizin adınıza yürütmesini talep edebilirsiniz..