İsmet Kaptan Şair Eşref Blv. No: 6 35210 Konak/İZMİR

  P'tesi-C'tesi 9.00 - 20.00. Pazar KAPALI

   Tel.  0850 302 4301

​​​​​​​


Diploma Denklik İşlemleri 

Meslekler ve Denklik                                                                                                       DIH Almanya Danışmanlık İzmir     

Almanya'da Denklik ve Diploma Tanıtımı

Almanya dışında alınan meslek diplomalarının denkleştirilmesini kolaylaştıran yasa, ülkede yaşayan göçmenlerin kendi mesleklerini icra edebilmesini kolaylaştırmayı hedefliyor. Yasadan, Almanya’ya çalışmak için gelmek isteyenler de yararlanabiliyor, yani Türkiye’den de başvuruda bulunulabiliyor. Yasanın getirdiği en önemli yenilik, Avrupa Birliği'ne üye olmayan ülkelerin vatandaşlarına da diploma denkliği için başvuru hakkı tanınması.


Almanya’da diploma denklik konusu aslında çok fazla detay içermektedir. Bunun temelinde eğitim sistemimizde ciddi farklılıkların olması ve Almanya’nın denklik konusunda -son zamanlarda yumuşamasına rağmen hala- katı denebilecek bir tutum içerisinde olmasıdır.

Denklik işlemleri için gerekli evraklar:

1) Üniversite diplomasi fotokopisi (noterden onayli beglaubigt)

2)Transkript fotokopisi (noterden onayli begalubigt)

3) Lise diplomasi fotokopisi (noterden onayli beglaubigt)

4) Kimlik fotokopisi

5) Basvuru formu


Diploma denklik İşlemleri yaklaşık 2 ila 3 ay sürmektedir. Eğer Türkiyede okuduğunuz bölüm burdaki ile Bire bir uyumlu ise size denklik veriliyor. Örneğin; Mühendislik Fakültesi mezunları için doğrudan denklik almak mümkündür. Eğer farklılıklar var ise size yönlendirme yapılıyor. (Fark derslerini üniversitelerde alma yada sertifika programlarina katilma gibi..). 

Almanya’da Psikoloji bölümü ya da Eğitim Fakültesindeki bölümler gibi birçok bölümün eğitim süresi 5 yıldır. Dolayısıyla Türkiye’deki 4 yıllık eğitim yeterli olmamakta ve ders tamamlanması istenmektedir. Bu da dil yeterliliğini sağladıktan sonra (C1 sertifikası) 1 veya 2 yıla tekabül etmektedir. Örneğin; Eğitim Fakültesi için ikinci bir branş seçilip bu branş için eksik kalan derslerin tamamlanması istenmektedir).


NOT: Yüksek lisans yapmış ya da çift anadal yapmış kişilerin tüm evraklarını vermeleri önem arzetmektedir. Çünkü Almanya’daki 5 yıllık eğitimden mezun olan bir kişi Master yapmış sayılıyor. Dolayısıyla Türkiyede Master yapmış ya da çift anadal yapmış bir kişinin ders tamamlamasına gerek kalmadan doğrudan denklik alması mümkün olabilmektedir.


Yasa hangi meslek gruplarını kapsıyor?


Yıllar süren çalışmaların ardından bir ay önce yürürlüğe giren diploma denklik yasası federal çapta düzenlenebilen yaklaşık 450 mesleği kapsıyor. Bunlar arasında meslek eğitimi gerektiren oto mekanik teknisyenliği, fırıncılık, berberlik gibi meslekler bulunuyor. Bunun yanı sıra yasa, doktor, veteriner, hastabakıcı, avukat veya malî müşavirlerin de diplomalarının tanınmasını kolaylaştırmayı hedefliyor.

Ancak yasa, öğretmenlik, mühendislik veya mimarlık gibi eyalet çapında düzenleme gerektiren meslekleri kapsamıyor.

“Düzenlemeye tabi olmayan” olarak adlandırılan sosyal ve fen bilimleri alanında uzmanlaşmış kişiler (sosyologlar, iktisatçılar, matematikçiler vesaire) ile gazetecilerin ise Almanya'da kendi mesleğini yapabilmek için diplomalarını tanıtması şartı aranmıyor.


Başvuru için hangi şartlar aranıyor?


Yasa, meslek diplomalarının tanınması sürecinin her eyalette eşit bir şekilde yürütülmesini hedefliyor. Ancak diplomalar, başvuran kişinin sahip olduğu özelliklere göre denkleştiriliyor. Berlin Sanayi ve Ticaret Odası Eğitim Danışman Tews bu konuda şunları söylüyor: “Meslek diplomasına sahip olmak, başvuruda bulunmak için aranan ön şart. Bunun yanı sıra, yasanın olumlu yanlarından biri de bu zaten, başvuru yapan kişinin Almanya’da veya ülke dışında edinmiş olduğu diğer niteliklere bakılması. Sertifika ile belgeleyebileceği meslek içi eğitim ve gösterebileceği iş deneyimi de göz önünde bulunduruluyor.”


Denklik işlemleri ne kadar sürüyor?

Yabancı diplomaların denkleştirilmesini kolaylaştıran yasa, başvuru tarihinden itibaren sürecin üç ay içinde tamamlanmasını öngörüyor. 

 

 

MESLEKLER VE DENKLİK

Alman işverenler için personel seçiminde diplomalar çok önmelidir. Diplomalar iş başvurusu yaparken standart ekler olarak kabul edilir. mesleki yeterliliğiniz için diplomanız veya üniversite diplomanız için transkript değerlendirmesi ile iş verenler mesleki yeterliliğinizin kalitesini daha iyi tahmin edebilir. 

  • Hizmetimiz
  • ​​​​​​​DIH Almanya Danışmalık olarak, Yurt Dışında çalışmanız için bir ön koşul olan diploma denklik prosedürlerini sizin adına zaman kaybetmeden gerçekleştirmekteyiz...

Almanya'da Denklik ve Diploma Tanıtımı işlemleri

DIH Almanya Danışmalık olarak bir şekilde diploma denklik işlemleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.