İsmet Kaptan Şair Eşref Blv. No: 6 35210 Konak/İZMİR

  P'tesi-C'tesi 9.00 - 20.00. Pazar KAPALI

   Tel.  0850 302 4301

​​​​​​​

İş Sağlama Hizmeti

Nitelikli Elemanlara Meslek Sağlama                                                                        DIH Almanya Danışmanlık İzmir

Alman iş piyasasının iyi eğitim görmüş kadın ve erkek elemanlara ihtiyacı var.

Avrupa'nın ekonomik gücü olan Almanya'nın nitelikli iş gücü açığını AB dışındaki ülkelerden sağlayacağını gündeme getirmesiyle birlikte çıkarılan yasa tasarısı 1 Mart 2020'de resmiyet kazandı. Bu yasayla birlikte 20-45 yaş aralığındaki her Türk vatandaşı sağlık engeli olmadığı sürece Almanya işçi alımı için başvuru yapabilecek.

Peki hangi alanlarda alım gerçekleşecek?

Yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte özellikle sağlık sektöründe alımlara Alman hükümeti ağırlık vermektedir. Bu kapsamda hemşireler, doktorlar, hasta bakıcıları alımların yoğunlaştığı önemli bir daldır. Sağlık sektörü dışında;

Yazılım Geliştiricileri, Yazılım Mimarları, Programlamacılar

Elektronikçiler, Elektrikçiler, Elektrik Tesisatçıları

Sağlık Elemanları ve Hasta Bakıcıları

IT Danışmanları, IT Analistleri

Ekonomistler, İşletmeciler

Müşteri Temsilcisi, Müşteri Danışmanı, Account Manager

Fabrika İşçisi

Pazarlama Elemanları, Pazarlama Asistanları

Sales Manager, Produkt manager

Mimarlar, İnşaat Mühendisleri, alımlara ağırlık verilen alanlar arasında. Ancak Almanya'da çalışmak için bireylerin yerine getirmesi gereken bazı şartlar var: Herşeyden önce bu meslek erbablarının Almanca öğrenmeleri gerekmektedir.

Örneğin hemşirelik mezunu biri A1, A2 seviyesinde Almacasını kendi ülkesinde tamamlamalı vize işlemleri sırasında yapılcak mülakatta aldığınız dil eğitimini belgelemeniz gerekmektedir.   

Nitelikli bir mesleki eğitimi olduğunu belgeleyen ama henüz Almanya’da bir iş sözleşmesi olmayanlar iş aramak üzere altı aylık oturma izni alabilecek. İş arayanlar bu süre zarfında deneme amaçlı on haftaya kadar çalışabilecekler veya staj yapabilecekler; bunun için önkoşul B2 düzeyinde Almanca bilinmesi ve geçimi için yeterince parasının bulunması gerekmektedir.

 

Mavi kart kapsamına giren yüksek nitelikli profesyoneller Almanya’da çok iyi şartlarda çalışabiliyorlar. Mavi kart sahibi ayrıca ilk başvuruda 4 yıllık oturum ve çalışma izni almasına rağmen 21.ci ayda bazı şartları yerine getirdiğinde süresiz oturum hakkı da kazanabilmektedir.

 

Almanya'da çalışmaya başlamak için Üniversite diplomanızın Almanya'daki lisanas derecesine eş değer kabul edilmelidir. Çünkü birçok iş yeri için, kendi ülkenizden aldığınız mesleki eğitim veya okul eğitimi diplomalarının Almanya’da tanınması faydalı hatta bazıları için zorunludur. Bu nedenle vize işlemleri yapılmadan önce diploma denkliklerinin yapılması gerekmektedir.

 

Vize başvurusunda belli ülkeler (Avustralya, İsrail, Japonya, Kanada, Güney Kore, Yeni Zelanda veya ABD) dışından gelenler Almanya'da çalışmak için vize almaları gerekmektedir. Bunu da ancak Almanya’da bir iş sözleşmesi ibraz edebiliyorsanız yaparsınız. Eğer bir iş sözleşmesi ibraz edebiliyorsanız kendi ülkenizdeki Alman Büyükelçiliği’nden bir randevu alın ve gelecekteki işvereninize bütün vize işlemlerinin halledilmesinin biraz sürebileceğini belirtin.  

Almanya’da tanınan bir yüksekokul diplomanız varsa, iş aramak amacıyla altı aylık bir vize alabiliyorsunuz.

 

Başvuru Dosyası Hazırlamak

Almanya kuralların sıkı işlediği bir kurallar ülkesidir. Bu nedenle bir başvursu dosyası hazırlarken oldukça itinalı davranmanız gerekmektedir yoksa başvurunuz iptal edilebilir. 

Diyelim ki bir yüksekokul mezunusunuz ve iş için bir Alman firmasına başvuru yapmak istiyorsunuz bunun için yapılacak başvuru standart olarak; bir motivasyon mektubu, fotoğraflı bir özgeçmiş, diploma ve referanslar içermelidir. Bunun için istenen niteliklere sahip olup olmadığınıza dikkat edin ve bu özelliklere sahipseniz, bunun altını çizin. 

DIH Almanya Danışmanlık Firması olarak diploma denklik prosedürlerinizin yerine getirilmesi, iş başvuru dosyasınızın eksiksiz hazırlaması, Almanya'da çalışacağınız firmaların sağlanması ve vize dosyanızın hazırlanarak takibinin yapılması gibi işlemleri sizin adınıza gerçekleştirmekteyiz. Bu doğrultuda bizimle iletişime geçerseniz hedeflediğiniz iş hayal olmayacaktır.

 

 

 

İş Sağlama Hizmeti

Alman ekonomisi hızla büyüyor ve belli meslek alanlarında eleman açığını kapatmak için AB ülkeleri dışında kalifiye çalışanlar talep ediyor. Eğer yurt dışında çalışmak istiyorsanız ve sayfada belirtilen mesleklere sahipseniz bizimle iletişime geçin... 


  • Vize Başvurusu
  • İş Arama Vizesi
  • Mavi (Blue) Kart
  • Schengen Vizesi
  • Almanya'da Eğitim ve Öğrenci Vizesi
  • Ticari Vize
  • Almanya Danışmanlık Hizmeti

Süreci Sizin Adınıza Biz Yönetelim

 

İşlemlerinizin hızlı bir şekilde yürütülmesi için bu alanda tecrübe sahibi olan DIH Almanya Danışmanlık ile çalışabilir, deneyimli ve uzman danışman kadrosundan süreci sizin adınıza yürütmesini talep edebilirsiniz..