İsmet Kaptan Şair Eşref Blv. No: 6 35210 Konak/İZMİR

  P'tesi-C'tesi 9.00 - 20.00. Pazar KAPALI

   Tel.  0850 302 4301

​​​​​​​

Almanya Çalışma İzni

Almanya'da İş Arama                                                                                                       DIH Almanya Danışmanlık İzmir

Almanya Çalışma İzni (Vize) Türleri


Almanya’da çalışma iznine sahip olabilmek için T.C. vatandaşlarının, eğer Almanya’da geçerli bir vatandaşlıkları yoksa (A.B veya İsviçre) alması gereken vize Almanya Çalışma Vizesidir. Almanya Çalışma İzni Vizesine ülkeye girmeden önce sahip olmanız gerekmedir. Almanya Çalışma Vizesi başvuruları bu konu hakkında tek yetkili olan Almanya Konsolosluklarına veya Almanya Büyükelçiliğine yapılmaktadır. Vize başvurusunda bulunmak için Almanya’da bulunan bir iş yerinden bir teklif almanız veya kendi imkânlarınızla bulduğunuz bir iş yeriyle anlaşmış olmanız gerekmektedir.  ,Almanya’da bulduğunuz iş için eğer bölgede o pozisyona uygun bir Alman veya öncelik hakkı olan başka ülke vatandaşı (Avrupa Birliği (European Union) veya Avrupa Ekonomik Alanı (European Economic Area) veya İsviçre) yoksa bulduğunuz işe gidebilir ve çalışabilirsiniz.


Almanya'da Eğitim Alanların Çalışma İzni Alması

Eğer Türk vatandaşı olarak Almanya’da üniversite okuduysanız mezuniyetinizden itibaren 18 ay içinde niteliklerinize göre bir iş bulduğunuz takdirde bu sürenin sonunda Almanya size oturum ve çalışma izni verir.  Eğer üniversite öğreniminizi tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönüş sağladıysanız, Almanya’da iş bulabilmek için 6 aylık bir vize (iş arama vizesi) almaya hak kazanırsınız. Bu 6 aylık süre içinde eğer yine niteliklerinize uygun bir iş bulursanız ve bu süre içinde geçiminizi sağlayabilecek bir maddi birikiminiz varsa Almanya’da ki Yabancılar Şubesine (Ausländerbehörder) çalışmaya bağlı oturum izni başvurusunda bulunabilirsiniz.

Eğer çalışacağınız alan bilişim teknolojileri veya mühendislik alanı ile ilgili ise Almanya sizden dil sertifikası ibrazı talebinde bulunmaz, fakat iş alanınız bu mesleklerin dışındaysa Almanya Çalışma İzni Vizesi başvurusunda bulunurken dil yeterliliği belgesi ibraz etmeniz gerekmektedir. Almanya Çalışma İzni Vizesine başvuru yapabilmek için eğer Türkiye’de bir üniversiteden alınmış diplomanız varsa bu diplomanın Almanya’da bulunan üniversitelerin diplomalarına denk olması gerekmektedir.

Eğer Almanya’da çalışmak istediğiniz süre 90 günü aşmıyorsa Almanya Schengen Vizesi başvurusu yapabilirsiniz.

Almanya Çalışma İzni Vizesi başvurusu yapmak için, eğer çalışacağınız süre 90 günü aşıyorsa uzun süreli Ulusal Vize (D tipi) başvurusu yapmanız gerekmektedir. Ulusal Vize (D tipi) başvurunuzda çalışma amaçlı gittiğinizi bu vize türünün evraklarına ek olarak hazırlayacağınız evraklarla belirtmeniz gerekmektedir. 


ALMANYA ÇALIŞMA İZNİ VİZESİ İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR


Almanya çalışma izni vizesi müracaatı gerçekleştirmek amacıyla, şayet çalışacağınız gün sayısı 90 günü aşıyorsa uzun süreli Ulusal Vize (D tipi)  müracaatı yapmanız gerekmektedir. Ulusal Vize müracaatınızda çalışma amacıyla gittiğinizi bu vize türüne ek olarak hazırlayacağınız evraklarda belirtmeniz gerekmektedir. 


Ulusal Vize (D tipi) evrak listesi; 


Başvuru Formu: Almanya çalışma izni vizesi almak amacıyla doldurulması gereken müracaat formunu müracaat yapan kişi eksiksiz şekilde Almanca olarak doldurması gerekmektedir. Başvuru formundaki bilgilerin eksik olması durumunda başvurunuz geçersiz sayılmaktadır. Başvuru formunda bulunan imzanın başvuru sahibine ait olması gerekmektedir. DIH Almanya Danışmanlık temsilcimizle iletişime geçtiğiniz takdirde size danışmanlık hizmeti verilebilir. 


Pasaport : Almanya Çalışma İzni Vizesi müracaatı yaparken gerekli olan pasaportunuzun en az 1 yıl geçerli olması gerekmektedir. Eğer başvuru sahibinin pasaportu yok ise pasaport müracaatı amacıyla lüzumlu evrakları temin edip il ya da ilçe güvenlik Müdürlüklerindeki Pasaport Şube Amirliklerine müracaat etmesi gerekmektedir. 


2 Adet Vesikalık Fotoğraf:  İstenilen biyometrik fotoğraflar en çok 6 ay önce çektirilmiş güncel fotoğraflar olmalıdır. fotoğrafta bireyin yüzünü kapatacak herhangi bir aksesuar ya da saç olmamalıdır. 


Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Başvuru sahibi nüfus cüzdanının ön ve arka yüzünün net çekilmiş fotokobisi.


Nüfus Kayıt Örneği: Bu belge Almanya Çalışma İzni müracaatında bulunan bireyin nüfus bilgilerini ve nüfus kaydı ile ilgili bütün detayları eksiksiz şekilde içermelidir. 

Daha önceden yapılmış evlilikler,

Doğan çocuklarınıza ait kimlik verileri,

Boşanmalar, bu evrakta eksik olmaması gereken bulgular arasındadır. 


Başvuru Sahibinin İkametgah Belgesi: Türkiye'de ikamet eden müracaat sahibinin ikamet bilgileri ibraz edilmelidir. bu belge Almanya aile birleşimi müracaat formu doldururken de gerekmektedir. İkametgah belgesi müracaat formunu doldururken de gerekmektedir. 


Sağlık Sigortası: Almanya Çalışma İzni Vizesine müracaat ederken ibraz etmeniz gereken sıhhat sigortası güncel tarihli ve en az 3 ay vakit ile geçerli olmalıdır. Vize Merkezi'yle iletişime geçerseniz size bu husus ile alakalı yardımcı olacaklardır. 

Mesleki gelişimi aktaran özgeçmiş, karneler, diplomalar, iş sözleşmesi vs. (Almanya tercümesi)

İş Sözleşmesi: Almanya'daki bir firmayla iş sözleşmesi yaptığınızı gösteren belgedir.  İş veren adı, adresi, çalışma yeri, iş ilanı ve vazife tanımı, yıllık brüt maaş. 


Almanya Çalışma İzni vizesi Oturum izni almanız için yapmanız gereken aşamalardan birisi dildir. Oturma iznine giden yolda Almanya’nın sizden talep ettiği dil düzeyi asgari düzey olan A1 dil düzeyidir. Bu düzeyde olduğunuzu belgelemek için Almanya’nın yetkilendirdiği dil kurslarına katılıp sınavlarından başarı elde etmeniz gerekmektedir.


Federal Almanya Göç Yasasına göre Almanya oturum izni talebinde bulunan kişinin başvurusu değerlendirilirken;

Kişinin Almanca, basit bir tarzda sözlü olarak kendini yeterli şekilde ifade edebilmesine,

Kişinin kendisi ile birlikte yaşayan aile fertleri için yeterli büyüklükte bir eve sahip olmasına,

Kişiye Almanya’ya uyum kursuna katılması şartı konmuşsa, kişinin Almanya uyum kursunu başarıyla tamamlamış olmasına,

Okul ve mesleki eğitim diplomasına,

Yabancı ve kendisi ile aile birliği içinde yaşayan yakınların aile sağlık sigortasının bulunmasına,

Yabancının Almanya’da çalışmasına dair tüm yasal izinlere sahip olması ve bir meslekten düzenli kazancının olmasına,

Kendisi ile aile birliği içinde yaşayan eşinin yurt içinde ve yurt dışında yaşlılık güvencesi için prim ve ödeme yapmasına (fiziki, ruhsal ve zihinsel bir hastalık veya engellik durumları hariç),

Oturum izni talebinde bulunan kişi beraber yaşadığı aile bireylerinin geçimini sağlayacaksa, kendisinin ve ailesinin geçimini kalıcı ve düzenli bir gelir ile güvence altına almış olmasına,

Federal Almanya’nın hukuk ve toplumsal düzeni ile hayat şartları hakkında temel bilgilere sahip olmasına,

Oturum izni talebinde bulunan kişi, birlikte yaşadığı aile bireylerinin geçimini sağlayacaksa yeterli büyüklükte bir eve sahip olmasına dikkat edilmektedir.


Almanya Çalışma İzni ve Mavi Kart

Avrupa Birliği'ne üye olmayan ülkelerin vatandaşları Almanya'da iş bulduğu takdirde Almanya'ya gelebilmesi için vize alması gerekiyor. Bu kişiler, 1 Ağustos 2012 tarihinden itibaren çalışma ve oturma izni sağlayan “Mavi Kart’a başvuruda bulunabilecek. Mavi Kart'a başvurmak için aranan bir diğer şart ise yılda asgarî 44 bin 800 Euro kazanmak. Ancak doktor olarak veya fen bilimleri ve bilişim alanında çalışacak kişilerin yıllık kazançları daha düşük olsa da, Almanya'ya çalışmak için gelmelerine izin veriliyor. Bu kişilerin yıllık asgarî kazancının ise 34 bin 944 Euro olması gerekiyor. Mavi Kart alan kişilere, 33 ay sonra süresiz oturma müsaadesi anlamına gelen yerleşme izni veriliyor.


DIH Almanya Danışmanlık firması olarak Almanya’da yanında size iş verebilecek ve garantörünüz olacak firmalar tarafımızca sağlanmaktadır. İş başvuru dosyanızın hazırlanması ve işe yerleştirilmeniz için kariyer uzmanlarımız sizin hata yapmamanızı, zaman kaybetmemenizi ve açılan kontenjanlardan yararlanmanızı sağlayacaktır.


DIH Almanya Danışmanlık İzmir

 

 

Almanya Çalışma Vizesi

Danışmanlık işlemlerinizde bizi tercih ettiğiniz takdirde, profesyonel ekibimiz, başvuru ve Almanya'da iş arama sürecinizin sorunsuz ilerlemesi için size iş önerisi sunan firmaları tarafımızca sağlamaktayız.

Çalışma İzni Vizesi

Vize işlemlerinizin hızlı bir şekilde yürütülmesi için bu alanda tecrübe sahibi olan DIH Almanya Danışmanlık ile çalışabilir, deneyimli ve uzman danışman kadrosundan süreci sizin adınıza yürütmesini talep edebilirsiniz..