One of the posts

Almanya, 150 bin nitelikli eleman alacak 01.03.2020

Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'da kalifiye iş gücü açığını AB dışı ülkelerden kapatacak yeni yasanın yürürlüğe girmesi öncesinde devlet yetkilileri çalışmalarını hızlandırdı. Berlin yönetimi 1 Mart 2020'de resmiyet kazanacak yasayla alakalı Avrupa Birliği (AB) haricinde özellikle sağlık alanındaki iş gücü açığını kapatması için Filipinler ve Meksika ile kapsamlı anlaşmalar yapmıştı. Bu kapsamda federal hükümet, eyalet yönetimleri, iş dünyası ve sendika temsilcileri pazartesi günü Berlin'deki Başbakanlık binasında konuyu masaya yatırdı. Zirvede yeni iş gücü göçü yasasının günlük hayata hızlı bir şekilde adapte etmenin yolları arandı. Bu kapsamda alınan kararlar gereği Almanya'da Dışişleri Bakanlığı bünyesinde özel bir birim görevlendirilecek. Bu birim üzerinden nitelikli göçmen alımı süreci hızlandırılacak. Aynı şekilde nitelikli işçi alımı için vize işlemleri hızlandırılacak. Gelenlerin meslek eğitimi ve diplomaları tanınacak ve üst seviyede Almanca bilme şartı aranmayacak. Kabul edilecek meslekler arasında aşçı, inşaat işçisi, hemşire ve IT teknisyenleri de bulunuyor. Hindistan, Brezilya ve Vietnam gibi çok sayıda ülkeden göçmen alımı yapılabilecek. Federal Çalışma Ajansı Başkanı Detlef Scheele yaptığı açıklamada, "Bizim için önemli olan diğer ülkelerden yetişmiş iş gücünü alıp getirmek değil, onlarla belirlenen hedefler doğrultusunda birlikte çalışabilmek. Bu yasanın ivedi bir şekilde hayata geçmesi gerekiyor." diye konuştu.

Almanya'da İş Arama


Almanya'daki işgücü piyasasında çok sayıda kural ve yasa bulunmaktadır. Ayrıca, iş bulmak için yerine getirmeniz gereken bazı şartlar vardır. Birçok işveren, çalışanlarını aldıkları eğitim, diploma ve sertifikalara göre seçerler. Ancak ilgili sertifikalara sahip olmasanız bile, hâlâ bir iş bulma şansınız vardır.


İş ararken önceden göz önünde bulundurmanız gereken iki önemli nokta vardır:


Almanya'daki çoğu şirkette iletişim dili Almancadır ve çoğu iş için, Almanca iletişim kurmanız gerekir. Özellikle vize işlemleri sırasında A1, A2, B1 seviyesinde dil eğitimini aldığınızı belgelemeniz gerekir. 

Diğer önemli husus ise Almanya’da çalışmaya başlamak için ilk önce çalışma iznine ihtiyacınız vardır.

DIH Almanya Danışmanlık firmamız bu yasal düzenlemeden  (göç yasası) yararlanmak isteyen vatandaşlarımıza en doğru ve güvenilir hizmeti sunmakta, Almanya'da çalışmak isteyen vatandaşlarımıza, Almanya'daki yetkili firmalarla görüşerek iş bulmaktayız. Bu sayede çalışma vizesi çıkarma işlemlerinizi hızlandırabiliriz.